Datalan

Aplikácia na diagnostikovanie kritických novorodencov

Mobilné riešenie Novorodenec sa v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach využíva pri transporte, diagnostike a liečbe kriticky chorých novorodencov a vďaka nemu dokážu lekári poskytnúť malým pacientom pomoc rýchlejšie a efektívnejšie.

Fakty
Hlavnou motiváciou pre vývoj mobilného riešenia bola predovšetkým každodenná prax na klinike: komplikovaná komunikácia pri konzultovaní diagnostických a liečebných postupov, strata dát, a nutnosť opakovať vyšetrenia pri overovaní nálezov. Moderné mobilné riešenie využíva výhody špičkových technológií s cieľom poskytnúť malým pacientom najúčinnejšiu terapiu až o dve hodiny skôr a využitie nájde pri záchrane až 150 kriticky chorých novorodencov ročne! Projekt vznikol za finančnej a technologickej podpory spoločností DATALAN, Microsoft Slovakia a Intel.

Riešenie
Aplikácia Novorodenec predstavuje komplexný systém na zber, prenos a zdieľa¬nie štruktúrovaných a audiovizuálnych údajov o pacien¬toch pri transporte kriticky chorých novorodencov na špecializované pracovisko, ako aj pri ich ďalšej liečbe.

Zefektívňuje všetky činnosti pracovníkov kliniky počas prevozu: zjednodušuje vypĺňanie povinných formulárov, a automatizuje zadávanie a kontrolu dát o zdravotnom stave pacienta. Multimediálne schopnosti tabletu zároveň umožňujú audiovizuálne dokumentovať stav pacienta a prostredníctvom mobilného pripojenia na internet konzultovať aktuálnu situáciu priamo s expertami na klinike. Vďaka online pripojeniu a bezpečnej synchronizácii informácií cez cloudovú infraštruktúru sú všetky informácie na klinike dostupné ešte pred príchodom výjazdu. Tablet takisto komunikuje s príručným ultrazvukovým zariadením, preberá jeho dáta, ktoré pripojí k celkovému záznamu o stave pacienta pred transportom a počas neho. Všetky potrebné informácie sa tak zhromažďujú automaticky na jednom mieste a sú bezpečne, no najmä v dostatočnom predstihu k dispozícii pri nasledujúcej liečbe.

Riešenie je realizované formou cloudu, čo prináša vysokú dostupnosť, automatické zálohovanie, či prístup odkiaľkoľvek a kedykoľvek je to potrebné.

Prínosy
- efektívnejšia práca záchranárov a lekárov počas prevozu, presné a rýchle diagnostikovanie kriticky chorých novorodencov
- možnosť pripraviť sa na prijatie novorodenca v kritickom stave až dve hodiny pred jeho príchodom na jednotku intenzívnej starostlivosti, čím sa ušetrí cenný čas pri záchrane detského života
- zdieľanie aktuálnych údajov medzi viacerými lekárskymi tímami
- lepšie zabezpečenie dát pacientov pred stratou či zneužitím
- zjednodušenie procesov v prospech pacienta
- nepretržité vzdelávanie personálu vizuálnou formou

Globálne ocenenie
Pri záchrane života rozhodujú často minúty. Keď lekári dokážu urobiť diagnózu dieťaťa v lokálnej nemocnici a odoslať dáta cez tablet na kliniku do Košíc ešte pred jeho prevozom, alebo dať k dispozícii údaje a nálezy najskúsenejším z tímu expertov, vedia dieťaťu pomôcť oveľa efektívnejšie. Práve vďaka jednoznačnému prínosu riešenia a využitiu mobilných technológií pre záchranu života získal projekt prestížne ocenenia aj na medzinárodnej úrovni a spoločnosti DATALAN aj vďaka nemu patrí status Microsoft Partner of the Year.


Musíme byť flexibilní a využiť všetky možnosti technológií v prospech pacienta. Nové unikátne riešenie nám pomáha ušetriť drahocenný čas, ktorý je pri záchrane života často rozhodujúci. Prvotnú diagnostiku novorodenca vieme urobiť už v lokálnej nemocnici, údaje odošleme elektronicky a nie je tak potrebné čakať až do príjazdu na kliniku - dieťa dostane potrebnú pomoc už priamo pri prevoze a po príjazde sa oň postará pripravený a informovaný lekár.

MUDr. Peter KRCHO, PhD.
prednosta Kliniky neonatológie

Prípadová štúdia Detská fakultná nemocnica Košice.pdf

Galéria

Chcete sa o našich riešeniach dozvedieť viac? Dohodnite si stretnutie s našimi odborníkmi.