Rok 2020 bol pre nás výnimočný

S 30-kou na krku sme si uvedomili, že aj napriek všetkému, to najlepšie ešte len prichádza. Sme v najlepšej kondícii za celú svoju históriu. A teraz, v týchto náročných časoch, to využijeme – pre vás, spoločnosť, Slovensko.

Začínali sme ako partia nadšencov, ktorých bavili technológie a videli v nich príležitosť. Od roku 1990 sa zmenilo všetko, aj my. Náš drajv nám však ostáva. Technológie sú dnes samozrejmou a neoddeliteľnou súčasťou našich životov, a my sa snažíme pretvárať ich na zmysluplné nástroje.

Najlepšie výsledky dosahujeme, keď skúsenosti a seniorský pohľad na vec spájame s mladíckym nadšením a prirodzenou adaptáciou na trendy. A keď sa niečo nové naučíme, chceme sa opäť posunúť niekam ďalej a zároveň nadobudnuté know-how zdieľať s vami. Keď sme si ako tím pripomínali 30. výročie, bolo vidieť, že stále máme ambíciu rásť – osobnostne, kvalitatívne, odborne. A chceme byť na tepe doby.

Tak ako sme pochopili trendy a ich možnosti pred 30 rokmi, tak sme vďaka množstvu skúseností a otvorenej mysli schopní byť opäť trendsetterom aj dnes. A popritom dbať na hodnoty SKIP+, ktoré nás ako stabilnú firmu definujú: spoľahlivosť, kvalita, inovatívnosť a partnerstvo. A čo je to plusko? 

Datalanský bonus, pre viac než 220 zamestnancov aj stovky zákazníkov –
že nás to spolu jednoducho stále baví!

Aj tie najsilnejšie vlny zvládneme

Spolu small

30 rokov sme oficiálne oslávili v októbri 2020. Chceli sme si to s vami užiť, tak ako si toto jubileum zaslúži. Aktuálne obdobie je však pre nás všetkých jedným veľkým záťažovým testom.

Ako IT partner našich zákazníkov vnímame ako povinnosť podporiť vás a poskytnúť operatívne riešenia aj v neštandardných situáciách. Môžete sa spoľahnúť, že pri vás stojíme a spolu s odhodlaným tímom našich zamestnancov a partnerov veríme, že to spoločne zvládneme. A s pevným zdravím vykročíme do 4. dekády našej vzájomnej spolupráce.

Pomáhame zlepšiť životy ľudí

"Aj naďalej je našou ambíciou prinášať riešenia, ktoré pomáhajú zlepšiť životy ľudí, zjednodušiť prácu, zefektívniť komunikáciu so štátom, zlepšiť úroveň vzdelávania či skvalitniť zdravotnú starostlivosť. Prinášať moderné, funkčné a zmysluplné riešenia a služby, ktoré riešia vaše reálne potreby, je našou každodennou motiváciou. Doba sa dynamicky mení, no náš osobný prístup a snaha byť pre vás spoľahlivým partnerom zostane aj naďalej nemenná."
Marek Paščák
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, DATALAN

DATALAN hodnoty

Spoľahlivosť

Robme veci dobre!

Kvalita

Majme svoju hodnotu!

Inovatívnosť

Buďme kreatívni!

Partnerstvo

Buďme v prvom rade ľudia!

+

Baví nás to spolu!

30 vecí, ktoré ste o nás (možno) nevedeli

1
Už 10 rokov oceňujeme prácu a výsledky kolegov aj tímov v internej súťaži DATALAN Award
2

Investujeme do nových riešení v prioritných oblastiach vzdelávanie, zdravotníctvo a informatizácia spoločnosti, a naším cieľom je komfortný prístup ku kvalitným službám verejnej správy pre všetkých občanov.​

3
Máme na konte aj netradičné riešenia – nikdy sa totiž nebojíme skúšať nové veci: na Slovensku sme inštalovali prvý superpočítač pre vedcov aj prvú virtuálnu jaskyňu pre študentov.
4
Nechýba nám odvaha – v roku 2009 sme realizovali projekt Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných a stredných školách, čo bola jedna z najväčších dodávok výpočtovej techniky v histórii Slovenska. V roku 2015 sme sa zase zapojili do projektu Dátové centrum obcí a miest s cieľom informatizovať celé Slovensko. Projekt elektronizácie samosprávy potvrdil svoje kvality získaním ocenenia EuroCloud Award 2015, keď sa v celkovej konkurencii 40 zúčastnených projektov z 11 krajín zaradil medzi tri najlepšie.
5
Občas aj zakopneme a prinesieme novinku skôr, než je pripravený trh – vedeli ste, že vďaka partnerstvu s Libeliom, ktoré získalo o.i. aj ocenenie Gartner Cool Vendor 2014, sme už pred piatimi rokmi priniesli platformu a komponenty pre IoT (internet of things) riešenia?
6
Mali sme blízko ku globálnemu produktu. Koncom 90. rokov sme vyvinuli vlastné riešenie pre vzdialený monitoring hardvéru a náš softvér bol krok od zaradenia do globálneho portfólia Sunu. No potom praskla internetová bublina a firma mala iné priority.
7

Za 30 rokov sme personálne narástli o 1 000% – aktuálne je nás 220, z toho 58% kolegov je vo firme menej ako 3 roky a 17% viac ako 20 rokov.

8

V jubilejnom 30-tom roku sme vytvorili a odštartovali unikátne DATALAN Kompetenčné centrum – tzv. akčnú jednotku, ktorá vám bude efektívne pomáhať v nasadení prioritných riešení a operatívnych služieb. Za prvé týždne fungovania sme zvládli už 15 webinárov a 20 analýz v oblasti Cyber Security.

9
Fandíme dobrým nápadom a šikovným ľuďom. Počas nášho fungovania sme podporili už viac než 33 verejnoprospešných a dobročinných aktivít, iniciatív, projektov, združení aj jednotlivcov – od vzdelávania, cez kultúru či šport, až po sociálnu sféru a životné prostredie.
10
Minulý rok sme darovali takmer 15 litrov krvi.
11
Tešíme sa aj z bronzu v rebríčku TOP firemný filantrop a zlata v súťaži Zdravá firma roka, v ktorej sa hodnotí prevencia a podpora zdravia zamestnancov.
12
Už 10 rokov realizujeme Detskú univerzitu Komenského Online a tento rok trhla rekord – prilákala až 911 študentov.
13
V roku 2020 sme spustili iniciatívu Zelenáči, ktorej cieľom je našim zamestnancom aj vám, našim zákazníkom prinášať tipy, návrhy, výzvy a inšpirácie, ako spraviť životné prostredie okolo nás udržateľné a lepšie.
14
Zelené prostredie sme si symbolicky vytvorili aj priamo v sídle – spoločné priestory majú botanické názvy. Najčastejšie sa stretávame v zasadačke Park a kuchynke Záhrada.
15
Sťahovali sme sa už 8-krát – príbeh firmy začal na FEI STU, blok D, 5.poschodie, kancelária 510 a za 30 rokov sme sa posunuli na opačný breh Dunaja a o 10 poschodí vyššie.
16

Väčšina datalancov má pozitívny vzťah k športu – niektorí sa pravidelne zúčastňujú súťaží ako Tvrďák, či behajú maratóny, a viac než 20 kolegov aktívne jazdí na bicykli. V súťaži Do práce na bicykli sme mali dokonca až 3 firemné tímy a naši bajkeri našliapali počas akcie 1 835 km.

17

Jeden z členov vedenia firmy absolvoval aj otužovací kurz podľa icemana Tima Hofa, a o.i. zdolal Mont Blanc a Kilimandžáro. A je to žena!

18
Rozvoj našich ľudí podporujeme aj vlastnou eBook knižnicou, v ktorej je zdarma na stiahnutie množstvo zaujímavých titulov – prvou knihou v zbierke bol „Šprint, alebo Ako vyriešiť veľké problémy a otestovať nové myšlienky za 5 dní“ a tou poslednou je aktuálne titul „Prečo spíme“.
19

Na začiatku pandémie sme spustili vlastnú sociálnu sieť Alan, kde mohli kolegovia zdieľať najmä nepracovné témy a novinky. Najviac kolegov sa zapojilo do ankety „Na aké oblasti by malo podľa teba Slovensko využiť miliardy z Bruselu?“

20
Okrem prístupu k množstvu špičkových technológií, globálnych nástrojov, ale aj našich vlastných made in Slovakia produktov vám ponúkame aj poradenstvo na mieru a konzultácie. Vedeli ste, že jeden náš kolega je aj držiteľom certifikátu Certified Ethical Hacker?
21
Aktuálny firemný Portfólio katalóg obsahuje presne 37 rôznych IT služieb. Tipnete si, koľko z toho sú naše vlastné, samostatne vyvinuté riešenia?
22

V spolupráci s odborníkmi vyvíjame aj unikátne riešenia pre oblasť zdravotníctva, ktorej modernizáciu považujeme za jednu z priorít Slovenska, a aj preto bezplatne organizujeme konferenciu Moderné zdravotníctvo, kde dávame odborníkom priestor diskutovať o možnostiach a víziách. Na minuloročnom podujatí sa zúčastnili všetci, ktorí dnes majú kompetencie rozhodovať a riešiť akútne problémy.

23
Mnohí naši zákazníci sú s nami desiatky rokov – príkladom je Slovalco, ktorému v 90. rokoch DATALAN budoval IT infraštruktúru, začiatkom milénia sme vyvinuli systém na kompletnú elektronizáciu procesov obstarávania, o pár rokov neskôr mobilnú aplikáciu na sledovanie výroby a aktuálne sa spolu venujeme téme využitia IoT a smart senzorov.
24
Vysokú profesionalitu a zodpovedný prístup DATALANu potvrdzujú aj naše európske certifikáty manažérstva kvality ISO. Auditovať sme sa dali medzi prvými IT firmami na Slovensku, už v roku 1999 a aktuálne máme zavedených až 6 systémov.
25
Na sociálnych sieťach – LinkedIn, Facebook, Youtube a Flicker máme spolu viac než 4 000 fanúšikov, resp. followerov.
26
Vo firme pracuje viac než desiatka ľudí, ktorí sa k nám opätovne vrátili, niektorí aj viackrát. Atmosféra a fungovanie v datalanskom tíme je jednoducho na nezaplatenie.
27
Najobľúbenejšie na datalanských tímových akciách sú pečené rebierka a plzeň.
28
Na (zatiaľ) poslednom teambuildigu si datalanci otestovali svoju výkonnosť v reálnych fyzických aj teoretických prijímacích testoch na policajnú akadémiu.
29
Ako jedna z mála B2B firiem na slovenskom trhu vydávame aj špecializovaný magazín D-NEWS. Nie je (iba) o nás. Venujeme sa aktuálnym témam, ktoré rezonujú v biznise, predstavujeme najnovšie technologické trendy, a inšpirujeme vás zaujímavými inováciami a fungujúcimi nápadmi.
30
My sa radi necháme inšpirovať vami aj expertami vo svojej oblasti – súhlasíme s Arnoldom Schwarzeneggerom, že „Sny sú pre rojkov. Ciele sú pre úspešných“ a stotožňujeme sa so Stevom Jobsom: „Ľudia, ktorí sú dostatočne šialení a myslia si, že môžu zmeniť svet, sú tí, ktorí ho nakoniec aj zmenia.“
DATALAN Inovácie pre život

História v skratke

1990

Založenie spoločnosti DATALAN

1995

Rozšírenie podnikania o softvérový vývoj

1996

Vznik servisného strediska

1997

Prvý projekt v zahraničí – Nemecko

2001

Transformácia na akciovú spoločnosť

2003

Prestížne ocenenie IT firma roka

2007

Prvá fúzia – DATALAN sa stal jedným z najväčších softvérových domov na Slovensku

2008

Nové projekty v Bosne a Hercegovine

2009

Akvizícia – sme jedným z najväčších poskytovateľov IT riešení pre samosprávu

2010

Bronz – TREND TOP Firma roka

2012

Nové projekty v Číne a Mexiku

2013

Nové projekty v Nemecku, Rakúsku, Poľsku a Fínsku

2013

Prevzatie divízie nemocničných informačných systémov a posilnenie pôsobenia v zdravotníctve

2013

Skokan roka – výrazný nárast tržieb v oblasti softvéru aj služieb

2014

Zásadný rast – 33% nárast tržieb a 55% nárast tržieb za vlastné výrobky a služby

2015

Zapojenie sa do najväčšieho národného projektu v oblasti informatizácie – DCOM

2015

Svetové ocenenie – Microsoft Partner of the Year: inovatívne mobilné riešenie Novorodenec

2016

Globálne partnerstvá – exkluzívne zastúpenia a technologické partnerstvá s viac než 25 značkami

2017

Rozvoj ezdravia a štart odbornej konferencie DATALAN Moderné zdravotníctvo

2019

Zmena sídla spoločnosti – sťahovanie centrály aj servisného centra

30. rokov DATALANu

Spustenie Kompetenčného centra a štart Inovačného tímu

2020