Ako môžu úrady priniesť pozitívnu zmenu do dennej praxe občana aj podnikateľa? - DATALAN
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Ako môžu úrady priniesť pozitívnu zmenu do dennej praxe občana aj podnikateľa?

Ako môžu úrady priniesť pozitívnu zmenu do dennej praxe občana aj podnikateľa?

Index DESI sleduje pokrok v digitálnej konkurencieschopnosti členských štátov EÚ. Slovensko sa v ňom opakovane umiestňuje pod priemerom EÚ, v roku 2021 nám patrilo 22. miesto. Úrady verejnej správy často reagujú na elektronickú komunikáciu nepružne, čo občanov a podnikateľov od tejto formy odrádza. Ľudia tak preferujú osobný kontakt s úradmi a žiadosti zasielajú listinne. Nástroje a odporúčania, ako budovať moderné úrady efektívne, ponúklo podujatie Výzvy praxe, ktoré zorganizoval DATALAN spoločne s technologickými partnermi.

Z dôvodu pandemickej situácie sa podujatie konalo formou livestreamu zo štúdia v Bratislave. Počas viac ako troch hodín sa na pódiu vystriedala naživo aj online desiatka spíkrov z radov odborníkov na digitalizáciu verejnej správy. Diváci sa mohli interaktívne zapájať do podujatia otázkami cez platformu Slido.

Netreba digitalizovať za každú cenu a všetko

V úvode divákov privítal Roman Jedinák, obchodný líder DATALANu. Vo svojom príhovore vysvetlil, že cieľom podujatia nie je hovoriť o cieľoch, stratégii a víziách digitalizácie verejnej správy, ale o riešeniach, ktoré majú skutočný potenciál zmeniť vízie na realitu. Výzvy praxe priniesli desiatkam účastníkov, ktorí livestream sledovali, konkrétne tipy na nové nástroje, vďaka ktorým môžu občania a podnikatelia vidieť a cítiť zmenu v každodennom fungovaní úradov.

Dôležitosť spokojnosti používateľov služieb verejnej správy potvrdil aj hosť Jan Klimeš, odborník na zákaznícku skúsenosť z KPMG Česká republika. Na príkladoch z praxe ukázal, v ktorých oblastiach verejná správa vo vzťahu k občanom zaostáva a ktorými krajinami a úradmi sa naopak dá inšpirovať. V závere svojej prezentácie však upozornil, že netreba bezhlavo digitalizovať všetko – po dôkladnej analýze sa treba sústrediť na konkrétne potreby a životné situácie občanov, či podnikateľov.

eGOV Pack má ambíciu spresniť komunikáciu úrad-občan a zbaviť ju papiera

Hlavným bodom online konferencie bolo predstavenie nového riešenia z dielne DATALANu, ktoré vie urýchliť elektronickú komunikáciu úradov smerom k občanom a podnikateľom. eGOV Pack dokáže zastrešiť komplexný proces digitalizácie verejnej správy. To, čo aktuálne na úradoch trvá týždne, sa s pomocou tohto nástroja dá zvládnuť za niekoľko dní. Jeho spolutvorcovia – Roman Jedinák a Roman Jaroš, vedúci divízie inovácií v spoločnosti DATALAN, predstavili výhody tohto riešenia na konkrétnych ukážkach: medzi prínosy patrí spresnenie elektronickej komunikáciu medzi občanmi, podnikateľmi a úradmi, a vytesnenie stále sa objavujúcej papierovej agendy a agendy všeobecných podaní na úradoch. eGOV Pack sa skladá z viacerých samostatných modulov, ktoré sa dajú implementovať jednotlivo alebo ako balík riešení. Samotné moduly boli následne predstavené prostredníctvom ďalších prezentácií. V prípade záujmu dozvedieť sa o eGOV Pack viac si môžete pozrieť záznam z podujatia.

Úrad budúcnosti by mal byť nielen moderný, ale aj bezpečný

Nevyhnutnou súčasťou každej diskusie o digitalizácii je téma kybernetickej bezpečnosti. Tlak na riešenie bezpečnosti (nielen) elektronických dát vychádza najmä z legislatívy – opatrenia vyžaduje nielen GDPR, ale aj kybernetický zákon. Prezentácia René Pavla a Daniela Novotného, cyber security expertov z novootvoreného DATALAN Kompetenčného centra, previedla divákov konkrétnymi typmi kybernetických útokov, ktoré úradom hrozia a tipmi, ako sa im efektívne a s čo najmenšími nákladmi vyvarovať.   

Spätná väzba účastníkov a aktívna diskusia ukázala, že edukatívny livestream bolo pre divákov prínosom aj inšpiráciou, ako pohnúť s digitalizáciou na ich úrade a ako vidieť výsledky v praxi čo najskôr.

Videozáznam si môžete pozrieť na >YouTube DATALAN a fotogalériu z podujatia si môžete pozrieť na >Flickr DATALAN.

V prípade, ak máte záujem o konkrétnu prezentáciu niektorého zo spíkrov, napíšte nám na marketing@datalan.sk

 

Táto stránka nie je optimalizovaná pre Internet Expolrer a nemusí fungovať správne.
Odporúčame použiť modernejší prehliadač.