Datalan

Spoločenská zodpovednosť

Fandíme talentom, vážime si odhodlanie, zdieľame nadšenie, ambície aj pevnú vôľu.

Fandíme talentom, vážime si odhodlanie, zdieľame nadšenie, ambície a pevnú vôľu. V rámci spoločenskej zodpovednosti sa zameriavame na finančnú a nefinančnú podporu zmysluplných projektov z nasledovných oblastí:


vzdelávanie & veda a výskum

vzdelávanie & veda a výskum- DATALAN je iniciátorom projektu Detská Univerzita Komenského Online a sprístupnil online vzdelávanie vo forme zaujímavých prednášok či skúšok deťom zo všetkých regiónov - www.dukonline.sk
V uplynulom roku štúdium úspešne ukončilo 150 študentov, čo je o 20% viac než v predchádzajúcom ročníku, pričom priemerná úspešnosť v testoch dosiahla rekordných 98,74%! Tento rok sme dosiahli ďalší rekord: prihlásilo sa viac než 450 detí, čím sme o stovku predbehli záujem o tradičnú "kamennú" univerzitu.
Online formu štúdia kladne hodnotí aj Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna a zakladateľ & garant Detskej Univerzity Komenského, keďže prostredníctvom nej môže každé dieťa v sebe objaviť to, čo ho zaujíma a čomu by sa raz v živote mohlo venovať.


- Ako partner stojíme aj pri oceňovaní významných slovenských vedcov, technológov a mladých výskumníkov zo všetkých oblastí vedy – Vedec roka.

- Zapájame sa do podujatia Noc výskumníkov v rámci netradičného Festivalu vedy. Festival predstavuje tie najzaujímavejšie výsledky slovenskej vedy a osobnosti, ktoré sa vďaka svojmu výskumu presadili aj v zahraničí. Medzi ne zaslúžene patrí aj kybernetička Mária Virčíková, ktorá sa venuje praktickému využitiu robotov-humanoidov. Doktorandka odboru umelá inteligencia na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach a Top študentská osobnosť roka 2012/2013 je jedna z mála na celom svete, ktorá sa venuje sociálnej robotike a na túto tému prednášala na svetových konferenciách v Austrálii, Kórei, Slovinsku, Španielsku, Nemecku, USA a na viacerých univerzitách v Japonsku.


šport & mladé talenty

šport & mladé talenty- Oprieť sa o nás môže aj Slovenské paralympijské družstvo. Pri slovenských paralympionikoch stojíme dlhodobo. Podporili sme ich úspešné ťaženie v Pekingu, Vancouvri, Londýne, v Soči a našim športovcom budeme držať palce aj na paralympiáde v Riu. Ako uviedol Janko Riapoš, predseda SPV a najúspešnejší účastník paralympiádv histórii SR, aj vďaka DATALANu majú zázemie športovci, pre ktorých platív živote aj v športe – nevzdávať sa.

- Adrenalín a ambícia prekonávať prekážky nás spája s ďalšími úspešnými slovenskými reprezentantmi. Downhill biker Filip Polc je absolútny víťaz svetového turné City Downhill, ktoré prináša preteky v zjazde do zaujímavých miest po celom svete. DATALAN je partnerom podujatia, ktoré sa v Bratislave koná priamo na Hrade.

- Aj vďaka našej dlhoročnej podpore cyklistického klubu MšK Žiar nad Hronom na Slovensku vyrástli mladí športovci, ktorí patria medzi najúspešnejšie juniorské tímy v Európe. V rámci tímu vyniká najmä David Zverko. Držiteľ niekoľkých cien majstra Slovenska dokonca prekonal v počte domácich titulov aj Petra Sagana! Iba ako druhý Slovák vyhral etapu na pretekoch Trofeo Karlsberg a v rokoch 2011 aj 2012 získal v ankete Najlepší cyklista roka titul "Talent roka".

- DATALAN bol tiež hlavným partnerom Slovenskej futbalovej reprezentácie na Majstrovstvách sveta vo futbale 2010 v Juhoafrickej republike a spolu s trénerom Vladimírom Weissom sme stáli pri tom, keď hráči potešili slovenských fanúšikov a výbornými výkonmi zdolali majstrov sveta.


zdravotná starostlivosť & sociálna oblasť

zdravotná starostlivosť & ochrana zdravia- DATALAN je jedným z investorov integrovanej mobilnej technológie v neonatológii – projektu NOVORODENEC, vďaka ktorému lekári DFN Košice pod vedením špičkového neonatológa MUDr. Petra Krcha získajú pri starostlivosti o novorodencov drahocenný čas na ich záchranu a môžu im poskytnúť kvalitnejšiu liečbu.

- Pomáhame aj pacientom. Vyvinuli sme aplikáciu pre bezpečnejšiu preskripciu liečiv – PharmaGuard, ktorá prináša informácie o liekoch rýchlo, prehľadne a s pridanou hodnotou. Upozorňuje na nežiadúce vzájomné interakcie liekov, čím zefektívňuje prácu lekárov a chráni zdravie pacientov.

- V spolupráci s Nadáciou Detského kardiocentra podporujeme vznik benefičného kalendára s dielami na tému SRDCE od popredných slovenských umelcov, na ktorého tvorbe sa spolupodieľame so známou fotografkou Janou Keketi. Výťažok z dražby diel pomáha deťom s vrodenou srdcovou chybou.

- V čase záplav na východe Slovenska v roku 2010 sme založili zbierku na pomoc postihnutým povodňami a pripojili sa k zbierke ITkomunity pre združenie Človek v ohrození. Príspevok našich zamestnancov sme zdvojnásobili a spoločne sme na projekt Pomôžme vysušiť slzy prispeli sumou 3 000 eur.

- Finančne podporujeme zdravotne znevýhodnených občanov a rodiny v životnej núdzi prostredníctvom našich partnerov - Liga za duševné zdravie, Plamienok Dobrý Anjel.

- Sme držiteľmi certifikátu pre Systém manažérstva bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci podľa normy OHSAS 18001:2007.          


verejná správa & lepšie služby občanom

verejná správa & lepšie služby občanom- DATALAN je iniciátorom myšlienky zavedenia otvorených dát do verejnej správy a samosprávy, čo znamená pre občanov a firmy transparentný prístup k informáciám a umožňuje im efektívnu prácu s dátami z rôznych otvorených zdrojov.

- Sme partnerom projektu Digitálna gramotnosť na Slovensku, ktorý realizuje Inštitút pre verejné otázky (IVO). Prieskum mapuje pripravenosť obyvateľstva na používanie moderných informačných a komunikačných technológií.

- DATALAN je tiež partnerom projektu Otvorená samospráva, rebríčka, ktorý pravidelne zostavuje Transparency International Slovensko. Cieľom projektu pod taktovkou Gabriela Šípoša, riaditeľa Transparency International Slovensko, je hodnotiť a informovať verejnosť a médiá o kvalite a otvorenosti komunikácie samospráv s občanmi, a motivovať samosprávy k vyššej transparentnosti.


kultúra & netradičné projekty

kultúra & netradičné projekty- Ako partneri sme participovali aj na unikátnom hudobnom festivale Viva Musica!, ktorý ponúka to najlepšie z klasickej hudby, jazzu a world music. Na Slovensko prináša hviezdy svetového kalibru a pravidelne ho navštívi viac než 10-tisíc hudobných fanúšikov! Formou aj v komunikácii s publikom predstavuje našu najväčšiu inováciu na umeleckej scéne, za čo vďačí najmä výnimočnej osobnosti svojho zakladateľa Mateja Drličku.

- Dlhoročne podporujeme Vianočný koncert v SND v Bratislave s netradičným aranžmánom vianočných kolied a účasťou najúspešnejších slovenských sólistov klasickej hudby. Spoluorganizátorkou koncertov je Iveta Malachovská, ktorej sa podarilo naštartovať tradíciu podujatia, podčiarkujúceho najmä duchovný rozmer najkrajších sviatkov roka.


životné prostredie

životné prostredie- Venujeme veľkú pozornosť znižovaniu nášho dopadu na životné prostredie. Od roku 2004 je spoločnosť certifikovaná pre systém environmentálneho manažérstva podľa normy EN ISO 14001.

- V záujme ochrany životného prostredia prinášame zodpovedné riešenia, ktoré šetria zdroje, čas a náklady zákazníkov, vo všetkých pobočkách spoločnosť podporuje separovanie odpadov a tiež koncept „bezpapierovej kancelárie“.