Home office je v súčasnej eskalujúcej pandémii jeden z účinných nástrojov, ako chrániť zdravie zamestnancov a pomôcť znížiť mobilitu a kontaktovanie sa veľkých skupín ľudí. Aj na Slovensku, na ktorom práca na diaľku do-teraz nebola rozšírená, sa téma efektívneho fungovania v režime home office dostáva do popredia.
Okrem manažérskych zručností pri riadení tímu na diaľku si však vyžaduje aj kooperáciu s CIO, ktorý by mal myslieť na všetky technologické podmienky práce desiatok ľudí z domova. Magazín NEXTECH zhrnul množstvo rád, tipov a skúseností od expertov do špeciálneho vydania prílohy HomeOffice, ktorej cieľom je pomôcť ľuďom zorientovať sa v dnešnej zložitej dobe.
Technický riaditeľ a CIO z DATALANU Rasťo Koutenský v ňom predstavuje 7 technických podmienok na bezpečnú a bezproblémovú prácu.
Ktoré technické podmienky treba zvládnuť pre bezpečnú a bezproblémovú prácu z domu?
- Home Office manuál – vďaka nemu bude každému vo firme jasné, kde, kedy a ako má robiť.
- Podpora tímových lídrov – nastavenie HO režimu je typické riadenie zmien, čiže change management. Dôležité je zameriavať sa nie tak na aktivitu ako na výsledok.
- Technické zabezpečenie – procesy a systémy je potrebné zmeniť tak, aby boli dáta dostupné aj pre HO – a to, pravdaže, s ohľadom na bezpečnosť.
- Dostupný a funkčný IT support – je potrebné mať tím alebo dedikovaného človeka, ktorý bude zamestnancom k dispozícii na prípadne poradenstvo a konzultácie.
- Prechod na paperless office/eOffice – práve HO v mnohých firmách naštartoval proces digitalizácie dokumentov a ich prechod do online podoby.
- Nastavenie Home Office v praxi – na základe presného zmapovania podmienok a požiadavok na HO možno urobiť „template“ pre jednotlivé pozície a nasadenie HO v praxi
- Audit a návrh opatrení – HO je šanca pre firmu zrevidovať stav svojho vybavenia, ale aj fungovania a efektivity práce.
TU si môžete stiahnuť pdf prílohu HOME OFFICE kde sa dozviete viac.
Pozor na bezpečnosť
Intenzívny prechod do digitálneho prostredia, online komunikácia a práca na diaľku – to všetko zvyšuje nároky na kybernetickú bezpečnosť. Na čo by sa mali firmy v záujme maximálnej bezpečnosti zamerať? Bezpečnostné rady prináša Cyber Security expert Jan Böjtös.
„Ransomvéroví útočníci pritvrdzujú pridaním kódov, ktoré dokážu vašu ochranu zmiasť. Preto je životne dôležité nasadiť bezpečnostné mechanizmy, monitoring a nástroje na reakciu pre všetky koncové body, siete a systémy a inštalovať aktualizácie hneď po ich uvoľnení.“ odorúča Jan Böjtös. V prílohe sa dozviete aj to, ako ochrániť cloud aj smart zariadenia či zabrániť pokusom o prekonanie strojového učenia.
Zdroj: pcrevue.sk