Kyberzločinci sa dokážu dostať k akýmkoľvek informáciám, a to pri všetkých typoch firiem. Vo svete sa kybernetické riziká považujú za druhú najväčšiu hrozbu pre podnikanie hneď po pandémii.
V prvom polroku 2021 bol každý podnik na Slovensku vystavený útokom priemerne 418-krát týždenne, v porovnaní s globálnou štatistikou 412 útokov týždenne.
Najčastejšie ide o spam, phishing a scanning, pribúda však aj ransomvér – vydieračský softvér žiadajúci výkupné. Potenciálne škody pre napadnuté subjekty sú obrovské – kompletné ovládnutie systémov, krádež dôležitých dát či ich zámena, napadnutie hardvérového zariadenia.
„418 ráz týždenne bol v prvom polroku 2021 vystavený každý podnik na Slovensku kybernetickým útokom“
„Zvyšujúce sa nároky na bezpečnosť v online svete sú problémom práve pre malé a stredné firmy, ktoré často nemajú potrebné technológie ani personál“ povedal pre TREND riaditeľ segmentu Technologické riešenia a služby v DATALANe Jan Böjtös. „V tom im napríklad môžu pomôcť služby a odborníci na prenájom, ktorí zariadia všetko nevyhnutné za nich. Podniky tak nemusia strácať čas a peniaze, ktoré môžu investovať do technológií či zamestnancov, získavať nové know-how a sledovať meniacu sa legislatívu,“ dodáva. „Tieto veci sme za posledné roky identifikovali ako častý nedostatok či dokonca hendikep.“
TOP 10 rizík podnikania v roku 2021
- Prerušenie prevádzky
- Pandémia
- Kybernetické útoky
- Vývoj na trhu
- Zmeny v legislatíve a regulácii
- Prírodné katastrofy
- Požiare a explózie
- Vývoj na trhu
- Klimatické zmeny
- Politické riziká a nepokoje
TOP 10 rizík podnikania v roku 2022
- Kybernetické útoky
- Prerušenie prevádzky
- Prírodné katastrofy
- Pandémia
- Zmeny v legislatíve a regulácii
- Klimatické zmeny
- Požiare a explózie
- Vývoj na trhu
- Nedostatok pracovnej sily
- Makroekonomický vývoj