Najväčšia sila je v správnych ľuďoch

DATALAN naštartoval začiatkom roka transformáciu, ktorej sprievodným javom je nové portfólio, hĺbková zmena v štruktúre, aj v nastavení tímov – mení sa to, ako fungujeme, spolupracujeme a pozeráme sa na veci či hodnoty. Výsledkom bude nový, lepší DATALAN a pre vás lepšie, dostupnejšie a adresnejšie služby.

DATALAN je na trhu už takmer tri desiatky rokov, no to ešte nič nezaručuje. Práve naopak – pre ľudí, ktorí sa chcú posúvať vpred, to predstavuje čoraz väčšie výzvy. Zmenu sme vo firme vnímali ako nevyhnutnú. Ako prezradil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Marek Paščák, ktorý stál za odštartovaním a prípravou „nového“, lepšieho DATALANu. „Zmena súvisí nielen s vývojom a trendmi na trhu, ale najmä s datalanskou víziou toho, ako chceme IT robiť v budúcnosti.“

Dnešnému tímu datalancov, ktorý sa zmenil, doplnil a zastabilizoval, okrem vízií, odvahy a odhodlania nechýba ani pokora, schopnosť vážiť si každú novú príležitosť a tiež ochota tvrdo pracovať – nielen pre vás, ale aj na sebe. „Do budúcna je naším spoločným cieľom prinášať služby s vysokou pridanou hodnotou, a realizovať skutočne prínosné a zmysluplné projekty. Práve s tým súvisí aj personálna obmena. – nová stratégia firmy má totiž väčšie nároky na progres. Len tak sa do reality môže dostať naša vízia – nie držať krok s dobou, ale naopak – byť o krok vpred,“ prezradil Marek.

Po zmene bude DATALAN flexibilnejší, dokáže prinášať návrhy modernizácie a reflektovať súčasné dianie na IT trhu. Generálny riaditeľ koncom roka predstavil a uviedol do života nových segmentových riaditeľov, ktorí majú „na starosti“ našu, veríme že spoločnú budúcnosť, a ktorí v rámci konkrétnych špecifických segmentov zastrešia vedenie ľudí aj vývoj riešení. Zoznámte sa.

JAN BÖJTÖS / Technologické riešenia a služby

Jan je v DATALANe od roku 2014, keď sa ujal vedenia oddelenia presales a práve počas jeho pôsobenia sa výrazne modernizovala ponuka služieb. Okrem „tradičných“ infraštruktúrnych riešení rozvíjal oblasti ako virtualizácia, backup recovery, monitoring databázových aktivít, cloudové služby, a bol to práve on, kto do DATALANu priniesol tému Security, alias Digitálna bezpečnosť, či GDPR, kde náš tím expertov zrealizoval viacero zaujímavých projektov. Jan si je istý, že v ponuke bezpečnostných služieb sme naozaj silní. „Napríklad naši chalani boli v rámci slovenského trhu medzi prvými, ktorí sa chytili témy dátovej bezpečnosti a zareagovali s konkrétnymi riešeniami,“ prezradil už pred časom.

Potvrdením sú však nielen reálne projekty, či ocenenia technologických partnerov a prezentácie na odborných konferenciách, ale aj na trhu bezkonkurenčný rozhľad, ktorý má Janov tím v aktuálnej téme GDPR. Jan intenzívne spolupracoval na desiatke bezpečnostných analýz súladu s novým nariadením, ktoré vykonávame u našich zákazníkov cez všetky segmenty. Práve to bude výzvou aj do budúcnosti: pracovať na riešeniach, ktoré priamo riešia reálne potreby u našich zákazníkov a byť lídrom v prinášaní unikátnych inovácií. Medzi také v poslednej dobe patria naše aktivity v oblasti prediktívnej analytiky, chatbotu, cloudovských služieb a aj rozvoja nového modelu poskytovanie služieb MSP. Okrem toho Jan aktívne participoval na budovaní unikátnej 100 GB chrbticovej siete SANET (Slovenská akademická dátová sieť). Stál za etablovaním spoločnosti Infinera na Slovensku, vďaka ktorej sa 100 GB technológia dostala na náš trh. „Spoločnosť Infinera si DATALAN vybrala ako svojho strategického partnera pre Slovensko, čoho dôkazom je okrem projektu SANET aj truck show nabitá špičkovými technológiami, workshopmi, ktorá Bratislavu navštívila na naše exkluzívne pozvanie,“ prezradil Jan.

Odborníci v jeho tíme vďaka takýmto spoluprácam disponujú know-how na svetovej úrovni. Pravidelne absolvujú špecializované školenia, získavajú nové zručnosti a dokážu poskytnúť expertízu na vysokej úrovni ako jedna z mála firiem na Slovensku. Vysokú úroveň potvrdzujú partnerstvá s ďalšími globálnymi lídrami ako IBM, HP, HPE, Oracle, Cisco, Microsoft, DELL EMC, Lenovo, Epson a aj spomínaná Infinera.
Jan je však neustále hladný po objavovaní a nových veciach nielen v práci. V komunite geocachingu, ktorú na Slovensku spolurozvíjal, je dlhodobo známy (pod prezývkou Boyt) a okrem toho vždy baví aj skúšať nové veci, ktorým sa venuje vo voľnom čase – od bikingu až po vlastnú vínnu pivnicu. 

ROMAN JEDINÁK / Samospráva

Úspech je odmena za drinu. O tom je presvedčený Roman, ktorý je posilou datalanského tímu symbolicky, od minuloročného sviatku práce. Za jednu zo svojich najtypickejších vlastností považuje práve pracovitosť, charakterizuje ho veľký drajv a odhodlanie nezastať na mieste. Roman do DATALANu priniesol dlhoročné skúsenosti z oblasti verejnej správy – s firmou spolupracoval pri vývoji projektu DCOM, a práve táto fungujúca spolupráca ho motivovala, skúsiť to na našej strane. „Samospráve sa intenzívne venujem sedem rokov a vstupenkou bola príprava a realizácia úspešného príbehu DCOM, na ktorom sme s DATALANom kooperovali. Aj keď sme fungovali v rámci konzorcia, vzťahy boli nadštandardné, pretože na konci dňa je všetko o ľuďoch.“

Spolupráca s ľuďmi Romana baví a napĺňa, rovnako ako možnosť byť súčasťou zaujímavých projektov. Najmä projekty v samospráve sú podľa neho behom na dlhú trať. Vďaka nim človek spozná veľké množstvo zaujímavých príbehov, a prostredníctvom nich sa dá veľa zmeniť, či dosiahnuť. Beh je Romanovi blízky aj  súkromí – obľubuje najmä triatlonové disciplíny. A tak ako aj v športe, aj v práci je podľa neho dôležité reálne prísť do cieľa. Ako hovorí: „Keď by som mal hodnotiť mieru digitalizácie slovenských samospráv na stupnici 1 až 5, zvolil by som číslo približne v strede tejto škály. No už dnes existujú mestá a obce, ktoré by sa umiestnili výrazne vyššie. Práve tie môžu byť ostatným vzorom. Našou úlohou je, aby sme tým zaostávajúcim pomohli dotiahnuť sa.“ Podariť sa nám to môže nielen vďaka rozvoju samosprávneho portfólia a intenzívnejšiemu nasadzovaniu online služieb do praxe, ale aj vďaka pochopeniu ľudí z miest a obcí, že elektronizácia bude pre nich vo výsledku skutočným prínosom. To bude pre Romana v najbližšom období cieľom aj satisfakciou.

DUŠAN POLÓNY / Zdravotníctvo

Ako hovorí Dušan, ktorý je v datalanskom tíme najmladší – pridal sa k nám 1. augusta 2017 – pre obchod sa človek musí narodiť. Svojho obchodného ducha rozvíjal v oblasti zdravotníctva a za rok jeho pôsobenia sa stal DATALAN rešpektovaným dodávateľom desiatok zdravotníckych zariadení na celom Slovensku. Na práci považuje za najzaujímavejšie spoznávanie nových ľudí a hľadanie nových a originálnych riešení. A takým je určite aj náš informačný systém, ktorý neustále zdokonaľujeme – jeho najnovšiu verziu, Ordinis 4.0 sme predstavili na konferencii Moderné zdravotníctvo v novembri. Zdravotníkom však vie Dušan so svojím tímom dnes už ponúknuť aj ďalšie riešenia a služby: od implementácie na ezdravie až po mobilnú aplikáciu eSanitka. „Potvrdili sme, že moderné technológie majú reálny potenciál významne zlepšiť a zefektívniť liečbu pacienta. Tá môže vďaka nim byť nielen kvalitnejšia a rýchlejšia, ale aj stáť menej peňazí,“ uviedol po prezentácii nových riešení.

Dušan divíziu Zdravotníctvo rozvíjal vďaka svojim rozsiahlym znalostiam, špecifickému know-how a úprimnej snahe presadiť firmu ako lídra v oblasti rozvoja moderných riešení pre zdravotníkov, nemocnice či záchranky. Z pozície Account Manažéra sa veľmi rýchlo prepracoval na Business Unit líder a dnes má ako Segmentový riaditeľ pred sebou ďalšie veľké ciele. Dušan je srdcom východniar a má rád, keď sa všetko rieši stručne, jasne a vecne. Keď ho nezamestnáva práca, venuje sa golfu a lyžovaniu. Ak si s ním chcete pokecať, mali by ste vedieť, že nerád komunikuje prostredníctvom sociálnych sietí – uprednostňuje osobný kontakt. No v zdravotníctve považuje práve využívanie možností, ktoré poskytujú moderné technológie, za kľúčové: „V procese reštrukturalizácie, zvyšovania kvality zdravotnej starostlivosti a ako motivátor na prilákanie a udržanie zdravotníckych odborníkov.“

ROMAN JAROŠ / Štátna správa

Roman je v DATALANe už 14 rokov. Za ten čas si toho vyskúšal naozaj veľa. Začínal ako programátor a postupne si prešiel rôznymi pozíciami od návrhára cez team lídra, pár rokov šéfoval oddeleniu ECM (Enterprise Content Management), neskôr si vyskúšal aj pozíciu analytika, projektového manažéra či UX dizajnéra až sa usadil na team líderskej stoličke pre tím Sociálnej poisťovne, z ktorej ho vytiahla výzva viesť celý segment štátnej správy. „Baví ma objavovať, kam sa dokážem rozvíjať ja a tiež kam sa dokážu rozvíjať ľudia okolo mňa. Poznanie toho ako veci, ľudia a svet fungujú. To, ako sa musíme vedieť prispôsobiť podmienkam, ktoré často nedokážeme ovplyvniť a ktoré sa neustále menia,“ hovorí Roman, ktorý bude pre tento segment aj vďaka svojim dlhoročným praktickým skúsenostiam a zároveň schopnosti nielen programovať, ale aj komunikovať, veľkou pridanou hodnotou.

Ako hovorí: „V práci treba vedieť nielen hovoriť, ale hlavne počúvať,“ – čo sa mu aj darí, a ako by určite potvrdili aj jeho kolegovia, Roman funguje aj ako pohlcovač stresu a rozdávač pozitívnej energie. V prvom rade je však v komunite cenený ako neskutočný pracant, ktorý dokáže zladiť potreby praxe s víziami a obzormi, ktoré sa nám všetkým neustále otvárajú vďaka novým možnostiam moderných technológií. Roman napr. medzi prvými začal programovať vlastné mobilné aplikácie, stojí za appkou Mesto v mobile, a v prostredí Sociálnej poisťovne zavádzal za posledné obdobie viacero úspešných produktov. Konkrétne za Automatizáciu agendy a exekučných konaní si spolu s kolegami odniesol na DATALAN Award zlatého draka za najlepší projekt v kategórii Výber poroty. Romana však získava ocenenia aj v súkromí – na súťažiach agility so svojimi psami, ktoré sú jeho srdcovkou. Okrem toho vvoľnom čase hrá na gitare a hlavne – užíva si život.

ZUZANA ŠKODOVÁ PROCHOTSKÁ / Financie, telekomunikácie a priemysel

Dôležitým segmentom, v ktorom má DATALAN dlhoročné skúsenosti a pre ktorý v poslednom období vyvinul viacero zaujímavých riešení, je aj segment Financie, telekomunikácie a priemysel . Aj túto oblasť povedie líder, ktorý by mal disponovať nielen prehľadom v danom segmente, ktoré vie skĺbiť so znalosťami možností technológií a profesionálnymi schopnosťami. V súčasnosti ešte výber správneho človeka na správne miesto prebieha – a zatiaľ tento segment povedie Zuzana Škodová Prochotská, výkonná riaditeľka spoločnosti DATALAN. „Za svoju kľúčovú úlohu považujem nájdenie správneho človeka, ktorý dá tomuto segmentu novú tvár a určí dlhodobejšiu stratégiu – jej výsledkom by mal byť rozvoj u zákazníkov aj v našom portfóliu.“ 

Segment Financie, telekomunikácie a priemysel má podľa nás veľký potenciál. Identifikovali sme v ňom priestor na dlhodobý rast, chceme v ňom otvoriť nové obzory existujúcim zákazníkom a zároveň osloviť zákazníkov nových, dopĺňa Zuzana, ktorá sa v IT branži pohybuje už 17 rokov. V DATALANe pôsobí viac než šesť rokov, najdlhšie na pozícii obchodnej riaditeľky, kde mala pod palcom biznis a prenášanie vízií datalanského tímu do konkrétnych zákazníckych projektov. „Mojou ambíciou je prinášať zákazníkom a trhu zmysluplné riešenia, pričom jej naplnenie je podmienené vysoko výkonným tímom. Inovatívne a fungujúce riešenia sú totiž práve o tíme, od vývojárov, cez analytikov, konzultantov, infraštruktúrnych špecialistov, projektových manažérov až po obchodníkov, ktorí budú mať v sebe drajv a zanietenie pre to isté,“ hovorí.

Aj sama Zuzana je akčná, priama, odhodlaná, nebojí sa púšťať aj na neprebádané cesty, ak je presvedčená o tom, že to môže zmeniť veci k lepšiemu. V tomto roku sa aj vďaka svojmu nasadeniu a výsledkom zhostila výzvy viesť DATALAN ako výkonná riaditeľka – pričom jej úlohou je aj konsolidácia firemného portfólia a služieb. Ako je presvedčená, vo firme máme veľké množstvo odborníkov, ktorí technológiám dokonale rozumejú, vedia naše spoločné vízie premeniť do funkčných riešení – a ona zas dokáže naše svety skĺbiť a presne zákazníkom vysvetliť, aký prínos pre nich tieto riešenia budú mať. „Preto pracujem práve v IT branži – vidím ten zmysel, keď technológie pomáhajú zachraňovať životy, zvyšujú úroveň vzdelávania, pomáhajú obyvateľom, chránia, či spájajú…“

Toto sú ľudia, ktorí – spolu so svojím tímom – budú pracovať pre vás. Ktorí vám okrem svojich znalostí a schopností prinášajú hodnoty ako otvorenosť, korektnosť, férovosť a v neposlednom rade ľudskosť. Vždy nám pôjde o to, porozumieť vášmu biznisu a potrebám, a spoločnými silami nájsť to najlepšie možné riešenie. V roku nasledujúcom, aj v tých ďalších.

Máte otázky? Pýtajte sa.

Web - Kontaktný formulár

Kontakty

Adresa:

Krasovského 14, 851 01 Bratislava

E-mail:

Telefón:

Adresa:

Krasovského 14, 851 01 Bratislava

Telefón:

Adresa:

Na Troskách 26, 974 01 Banská Bystrica

Telefón:

Adresa:

Dolné Rudiny 3, 010 01 Žilina

Telefón:

Adresa:

Rozvojová 2, 040 11 Košice

Telefón:

Adresa:

Na hlinách 1786/16, Kobylisy, 182 00 Praha 8

E-mail:

Súhlas so spracovaním mojich osobných údajov na účely konzultácie so spoločnosťou DATALAN, a.s.  na dobu potrebnú na konzultáciu.  Beriem na vedomie, že tento súhlas môžem kedykoľvek odvolať v zmysle podmienok v dokumente Spracovanie osobných údajov