OpenPlatforma: Nečakajte, budúcnosť je tu

Aj na Slovensku vznikajú svetové IT riešenia. Náš kolega Peter Širka, ktorému vizitku zdobí pozícia Brutal Web Developer, vyvinul unikátnu a inovatívnu otvorenú platformu, ktorá dokáže integrovať rôzne web aplikácie tretích strán a je optimalizovaná aj pre mobilné zariadenia. OpenPlaforma vám ponúka množstvo výhod a vlastností, ktoré zmenia váš pohľad na webové aplikácie. O tých najdôležitejších sme sa zhovárali so samotným tvorcom.

OpenPlatform je inovatívny „operačný systém“ vo webovom rozhraní. Čo presne si má potenciálny používateľ pod tým predstaviť?

OpenPlatforma je webová aplikácia s pekným a intuitívnym UI, ktorá vyzerá a funguje podobne ako sme zvyknutí z operačného systému Windows, pričom je 100 % optimalizovaná aj pre mobilné zariadenia. Hlavnou úlohou platformy je rozbiť robustné webové (intranetové) aplikácie do malých webových aplikácií a vytvárať nové progresívne aplikácie, ktoré budú fungovať efektívne a nebudú závislé len na špecifickej technológii alebo dodávateľovi.

Aký význam má pre užívateľa využívať aplikácie cez OpenPlatformu, keď rovnaké (ako napríklad kalendár, email, kalkulačku, či softvér na zdieľanie dát…) ponúkajú aj samotné operačné systémy či kancelárske balíky od veľkých IT firiem typu Microsoft a pod.?

OpenPlatforma sa zameriava na špecifické aplikácie a je určená hlavne firmám, ktoré majú veľa nápadov na nové aplikácie a ktoré by dokázali z automatizovať alebo z efektívniť prácu vo firme alebo priamo vo výrobe. Cieľom platformy je umožniť progresívnejšie reagovať na zmeny a nové výzvy pri riadení alebo smerovaní firmy. Balík open-source aplikácií (e-mail, kalkulačka, kalendár, atď.) na ktorých ešte pracujeme, je určený hlavne menším firmám, ktoré si nemôžu dovoliť drahé cloudové služby a zároveň chcú mať svoje dáta pod kontrolou. Aj OpenPlatformu a jej aplikácie dokážu firmy prevádzkovať v cloude, alebo na vlastných serveroch mimo siete internet, a aplikácie môžu byť naozaj všemožného druhu (napr. grafy, real-time aplikácie, grafické nástroje, monitoring, správa dát, IoT, atď.).

Ak ma ponuka OpenPlatformy zaujala, čo musím urobiť, ak tento nástroj chcem vo firme implementovať?

Kontaktujte DATALAN, my vám s tým pomôžeme. Čo sa týka technických požiadaviek alebo obmedzenia využitia OpenPlatformy z pohľadu výkonu hardvéru či operačných systémov, výhodou jej prevádzky je, že nepotrebujete žiadne „delo“, stačí 1x core CPU, 200 MB voľnej RAM a 100 MB voľného miesta na HDD, pričom platforma funguje na všetkých operačných systémoch a samotná prevádzka celej platformy môže bežať aj na počítači ako napr. Raspberry Pi.

Keďže OpenPlatforma je webová aplikácia, používateľom stačí iba moderný webový prehliadač. Platforma funguje na klasických stolových počítačoch (Linux, Windows, Mac OS), na mobilných zariadeniach (iOS alebo Android) alebo dokonca aj spomínaný Raspberry Pi. Do počítača netreba nič inštalovať, dokonca dokážeme optimalizovať používateľské rozhranie tak, aby používateľ mal zapnutú iba OpenPlatformu bez prístupu na iné web stránky. Vďaka tomuto dokáže OpenPlatforma ušetriť čas a kopec nákladov napr. na licencie za operačný systém alebo za drahší hardware.

Akým spôsobom je táto služba spoplatnená?

OpenPlatforma je 100% open-source slovenský projekt pod MIT licenciou, takže neplatíte žiadne peniaze za používanie a prevádzku platformy. Vďaka slobodnej licencii si môžu firmy OpenPlatformu priamo modifikovať podľa vlastných potrieb. Môžu si interne vyvíjať vlastné aplikácie bez externých poplatkov, alebo si objednať aplikácie priamo u nás v DATALANe.

Čo v prípade, ak mi existujúce aplikácie nevyhovujú a chcel by som ich upraviť, prípadne potrebujem niečo úplne nové?

K OpenPlatforme neustále vyvíjame open-source malé aplikácie pod MIT licenciou, ktoré si ktokoľvek môže upraviť podľa vlastných potrieb. Teraz máme rozpracovaných niekoľko aplikácií ako napríklad E-maily, Chat, Kalendár, Kalkulačku, Dochádzku, Aplikáciu na úpravu fotiek, Kontakty, Úlohy, Súbory, Novinky, Slovník pojmov, atď. V prípade, že chcete nové a špecifické aplikácie alebo modifikácie, tak nás stačí s požiadavkou osloviť.

Aplikácie do OpenPlatformy sa vyvíjajú asi o 30 % rýchlejšie a kvalitnejšie, nakoľko platforma ponúka veľa pomocných funkcií, ktoré ušetria vývojárom kopec roboty a dodajú nové prvky (ako napr. zvuky), ktoré možno doteraz vôbec nepoužívali. Samotná platforma podporuje zvuky, jednoduché „farbičkovanie“, obľúbený dark mode, notifikácie alebo jednoduché auditné logovanie. Webové aplikácie pre platformu je možné písať v akejkoľvek server-side technológií Node.js, JAVA, .NET, PHP, RoR, atď. a v akejkoľvek client-side technológií ako Vue, Angular, React, Ember, atď..

A čo bezpečnosť?
OpenPlatforma slúži pre aplikácie ako autorizačný server, takže aplikácie pri spustení dostanú od OpenPlatformy informácie o aktuálnom používateľovi a jeho právach. Následne sa aplikácia „hrá na svojom vlastnom piesočku“ bez toho, aby dokázala ovplyvniť inú aplikáciu. Aplikácie si dokážu medzi sebou posielať rôzne správy a reagovať na podnety používateľa.

U akého zákazníka sa už OpenPlatforma využíva?

OpenPlatformu máme úspešne nasadenú vo firme Volkswagen Finančné služby, kde sme vytvorili niekoľko špecifických aplikácií, ktoré napríklad zjednodušujú prácu s inventúrami, kontrolovaním vozových parkov alebo poistkami.

Máte otázky? Pýtajte sa.

Web - Kontaktný formulár

Kontakty

Adresa:

Krasovského 14, 851 01 Bratislava

E-mail:

Telefón:

Adresa:

Krasovského 14, 851 01 Bratislava

Telefón:

Adresa:

Na Troskách 26, 974 01 Banská Bystrica

Telefón:

Adresa:

Dolné Rudiny 3, 010 01 Žilina

Telefón:

Adresa:

Rozvojová 2, 040 11 Košice

Telefón:

Adresa:

Na hlinách 1786/16, Kobylisy, 182 00 Praha 8

E-mail:

Súhlas so spracovaním mojich osobných údajov na účely konzultácie so spoločnosťou DATALAN, a.s.  na dobu potrebnú na konzultáciu.  Beriem na vedomie, že tento súhlas môžem kedykoľvek odvolať v zmysle podmienok v dokumente Spracovanie osobných údajov