Špičkový výkon v špičkovom rezorte X-BIONIC

X-BIONIC® SPHERE: Kompletná infraštruktúra od základov pre 100ha areál

DATALAN zrealizoval unikátny infraštruktúrny projekt, ktorý zahŕňal návrh, kompletnú dodávku a infraštruktúry pre všetky zariadenia a používateľov rozsiahleho športového areálu.

Fakty

DATALAN zabezpečil kompletnú infraštruktúru v najväčšom športovom rezorte v strednej Európe. Tisícky divákov, športovcov a návštevníkov môžu aj vďaka našej sieti využívať zariadenia a služby na úrovni, ktorá nemá v regióne konkurenciu.

Úvod do projektu

Areál x-bionic® sphere patrí s rozlohou viac ako 100 hektárov k tomu najväčšiemu aj najlepšiemu, čo Slovensko ponúka. Je možné v ňom hrať 27 olympijských športov, špičkové služby však poskytujú aj X-BIONIC® HOTEL, x-bionic® wellness sphere, reštaurácie, Tuli Cinema, kongresové priestory a výnimočné renomé si získal aj najmodernejší jazdecký areál v strednej Európe s rozlohou takmer 380 tis. m2. Komplex poskytuje nadštandardné služby športovcom, návštevníkom, ubytovaným, divákom, personálu, a vďaka stajniam či veterinárnej klinike aj súťažiacim zvieratám. V rozľahlom areáli sa nachádza množstvo objektov – atletický štadión, vodná plocha, arény, haly, pavilóny, k tomu je dispozícii 16 600 miest pre divákov a tribúna, ktorá pojme 5 tisíc ľudí. Hotel má kapacitu 282 hotelových izieb a kongresové priestory 1 850 miest. O význame areálu veľa prezrádza aj fakt, že len v roku 2016 sa tu konali viac než tri desiatky športových podujatí s medzinárodnou účasťou.

Riešenie

Vysoké čísla, kapacity a nároky však znamenali poriadnu výzvu aj z pohľadu infraštruktúry. Areál bol budovaný s cieľom vytvoriť svet, v ktorom sa zdolávajú prekážky, lámu rekordy a stretávajú tí najlepší. A to platilo aj v prípade budovania nosnej sieťovej infraštruktúry. Jej komplexný návrh, dodávku, inštaláciu, konfiguráciu zabezpečenie, prevádzku a servis zastrešoval tím zo spoločnosti DATALAN. Do súťaže vyhlásenej spoločnosťou x-bionic® sphere sme boli pozvaní na základe referencií a zvíťazili sme s najlepšou ponukou. Projekt sme zastrešovali od úplného začiatku, zúčastňovali sme sa samotnej tvorby komplexu, keď boli pracovným podkladom v mnohých prípadoch len vízie a predstavy, a jednotlivé súčasti areálu boli zatiaľ len na papieri. Budovalo sa niečo úplne nové paralelne s budovaním areálu a pripájaním novopostavených objektov. Zložitý proces realizácie zahŕňal postupnú prácu a pripájanie užívateľov a technológií počas výstavby. Potrebná bola vysoká operatívnosť a maximálne nasadenie, náročná bola aj tvorba projektovej dokumentácie a tiež udržanie konfigurácie celej infraštruktúry pod kontrolou. Navrhnúť dostatočnú a zároveň efektívnu infraštruktúru vyhovujúcu budúcim predpokladaným nárokom bolo pre DATALAN výzvou, zároveň však aj príležitosťou pripraviť v slovenských podmienkach unikátne, technologicky špičkové riešenie.

Od dodávateľa sa však neočakávalo „len“ špičkové technologické know-how, ale aj vysoká flexibilita. Museli sme sa prispôsobovať zmenám a reagovať na nové pribúdajúce úlohy. Práve tu sa potvrdili schopnosti nášho tímu. Pri štarte výstavby sme totiž ani len netušili, aké to raz bude veľké a aký kolosálny areál vyrastie. Mali sme však absolútnu dôveru zákazníka, a v spolupráci s ním sme nasetupovali infraštruktúru, ktorá dnes bez najmenších problémov funguje a zvláda aj tie najnáročnejšie podmienky prevádzky.

Z pohľadu technológa

Projekt zahŕňal nosnú sieťovú infraštruktúru a WiFi na platforme CISCO a prebiehal vo viacerých fázach. Po prvotnom návrhu topológie chrbticovej infraštruktúry LAN pre celý areál nasledovala postupná inštalácia jednotlivých aktívnych prvkov a ich konfigurácia v prostredí zákazníka. V ďalšej etape prišlo na rad vybudovanie CORE infraštruktúry a dodávka komplet WiFi pokrytia budov a areálu. Celý projekt prinášal mnoho nových situácií a požiadaviek, ktoré si vyžadovali riešenia na mieru, či úplne nový, inovatívny prístup a pohľad. Počas výstavby napr. vznikla najprv dočasná serverovňa, datacentrum, ktorá bola po dostavaní hlavného datalacentra priamo počas prevádzky premigrovaná a presťahovaná do nových priestorov. Špecifická v danom projekte bola aj potreba paralelnej inštalácie v stavanom objekte a zároveň reálnej ostrej prevádzky v inom, už funkčnom objekte, čo náš tím takisto dozoroval a staral sa o ničím neprerušované fungovanie, vrátane zálohovania a backup servisu.

Celkový obsah dodávky tvorilo viac ako 100 aktívnych switchov CISCO 2 960 v rôznych konfiguráciách, takmer 200 interných a externých Wifi acess pointov, CORE infraštruktúry na platforme CISCO 4507 a CISCO 3560, management CISCO Prime Infrastructure 3.0, a kilometre optických a metalických káblov. Do siete sú pripojení používatelia, serverová farma, prístupové a kamerové systémy, IP televízia a IP telefónia, rôzne technologické zariadenia zabezpečujúce prevádzku areálu (od vodného sveta, cez veterinárnu nemocnicu a stajne, až po hotel a reštaurácie). Celý areál pozostáva z takmer 50 objektov, ktorý každý je pripojený do infraštruktúry optickým redundantným prepojom 2x 1Gb alebo 2x 10 Gb. Lokálna infraštruktúra jednotlivých objektov je napojená do centrálnej ICT, kde sú pripojené všetky systémy – od ticketingu, cez špecifické zariadenia ako vyhrievanie bazénov, alebo monitoring parametrov v stajniach, až po rôzne čidlá, používané pri športových pretekoch. Sieť je absolútne priepustná, s veľkou kapacitou a otvorenými možnosťami do budúcnosti. Počíta s ďalším rozvojom a novými službami, otvorená je na neobmedzené zapojenie moderných technológií, smart senzorov, na monitoring v reálnom čase s možnosťou operatívnych zásahov, cloudové služby, virtuálne prostredie, či internet vecí. Zákazníkovi prinášame inšpirácie a nápady, ktoré areál posunú v kvalite ešte o stupeň vyššie, napr. personalizovanú mobilnú aplikáciu prepojenú so sociálnymi sieťami, ktorá návštevníkom poskytne na jeden klik ponuku priamo podľa preferencií, či už z reštaurácie, alebo športovísk.

Unikátnosť

DATALAN v projekte potvrdil svoje kompetencie IT lídra, ktorý dokáže byť pre zákazníka pridanou hodnotou vďaka kombinácii know-how, skúseností a schopnosti prinášať úplne nové riešenia a inovácie aj v rámci hardvérovej oblasti. Okrem absolútnej profesionality však zákazník v priebehu spolupráce oceňoval aj rýchlosť a okamžité reakcie pri vytváraní operatívnych technických návrhov. Boli sme vysoko flexibilní počas prvotnej realizácie, v odhade budúcich potrieb a správneho nastavenia robustnosti riešenia, ako aj v operatívnosti pri montážach, keď sa veľakrát menili veci zo dňa na deň. Vyvinuli sme sofistikované riešenia pre evidenciu konfigurácií switchov a acess pointov, a online prehľad o stave projektu, a aktívne sme riešili aj drobné neštandardné požiadavky – napr.: vzhľadom na špičkovú architektúru sa museli jej charakteru prispôsobiť aj acess pointy, ktorým sme zabezpečili špeciálny drevený obklad.

 

Komplexný projekt sme naštartovali začiatkom roku 2014 a ukončený bol v lete 2016. V súčasnosti prebiehajú doplňovania infraštruktúry pre novopostavené objekty a zahusťovanie WiFi. Zákazníkovi zároveň poskytujeme aj potrebný servis, či ad hoc zásahy a konzultácie. Všetky zapojené zariadenia aj komplexná konektivita prešli záťažovými testami, ktoré potvrdili 100% funkčnosť. Projekt bol mimoriadne úspešný, čo je o to cennejšie, že sme podobné zadanie doteraz nerealizovali – rozsahom, vrátane samotnej projektovej dokumentácie, pokrytím aj počtom zariadení ide o jeden z najväčších projektov v histórii DATALANu.

Pridaná hodnota

Zákazník bol mimoriadne náročný pri výstavbe, službách či architektúre, a rovnako aj pri návrhu a dodávke technológií. V tomto DATALAN naplnil očakávania na maximum. Využili sme najlepšie IT dostupné na trhu, ktoré dokážeme upravovať a meniť podľa reálnej potreby. Vie si tak poradiť s rôznymi situáciami, ako je napr. priamy online prenos do televízií na Strednom Východe. Práve mnohé podujatia ako Majstrovstvá sveta vo vytrvalostnom jazdení na koni, Medzinárodné M-SR Masters v plávaní, Majstrovstvá Slovenska v krose, či 51. ročník legendárneho slovenského atletického míting P-T-S. preverujú schopnosti infraštruktúry, ktorá musí vyhovieť nárokom tisícok divákov, a poskytnúť služby medzinárodnej špičke športu, ktorá na Slovensko prichádza vybavená skúsenosťami z kvalitných športovísk z celého sveta. Z ich priamych hodnotení je zrejmé, že sú často ohúrení tým, čo na Slovensku vidia, vynikajúcimi podmienkami pre šport aj oddych a služby areálu na nich robia veľký dojem. Rovnako pozitívne je aj hodnotenie výkonu tímu z DATALANu zo strany zákazníka.

„Naším cieľom bolo vybudovať špičkový areál, aký nemá v stredoeurópskom regióne konkurenciu. Tieto nároky musela samozrejme splniť aj infraštruktúra. Neuspokojili by sme sa s ničím menším, než 5-hviezdičkvou kvalitou – v dodaných technológiách, ale aj prístupe tímu. V tomto sa DATALAN ukázal ako správny partner. Spoľahlivý, vysoko profesionálny, posúvajúci svoje aj naše hranice. Jednoznačne podal v x-bionic® sphere špičkový výkon.“

Lukáš LUKAČOVIČ
IT manager
x-bionic® sphere

Súhlas so spracovaním mojich osobných údajov na účely konzultácie so spoločnosťou DATALAN, a.s.  na dobu potrebnú na konzultáciu.  Beriem na vedomie, že tento súhlas môžem kedykoľvek odvolať v zmysle podmienok v dokumente Spracovanie osobných údajov